Skardinės tvoros vienas iš populiariausių šių dienų tvėrimo variantų, tinkantis: komercinės paskirties objektams, sodui, privatiems namams. Vertikalios tvoralentės (dar vadinamos 'štakėtais'), iš kurių formuojami tvoros segmentai, gaminamos iš lankstytų plieno profilių. Ji turi klasikinės medinės tvoros išvaizdos, estetikos ir šiuolaikinių naudojamų medžiagų praktiškumo savybes. Galimas gausus formų, dydžių, storių, dizaino ir vizualinis pasirinkimas bei išpildymas. Kiekvieno projekto montavimas gali būti skirtingas, siekiant sklypui suteikti individualumo ir išskirtinės išvaizdos.
Pačios metalinės tvoralentės ('štakėtai') jungiamos atskirais segmentais, todėl galima montuoti bet kokiu atstumu vienas nuo kito. Priklausomai kokias medžiagas išsirinksite savo tvorai, mes taip pat galime pasiūlyti ir kitas paslaugas: konstrukcijos gruntavimas, pamatų betonavimą, stulpus iš plytų, vartų ir vartelių parinkimą ir montavimą.
Mūsų kvalifikuoti meistrai tvorą gali sumontuoti ir pilnai įrengti, sutvarkyti per vieną dieną, jei nereikia išskirtinių detalių, nebus naudojami pamatai ir tvoros ilgis iki 35 m. Norintiems savo sklypui individualumo, išskirtinės išvaizdos gali užsisakyti individualų projektą, parenkant nestandartines tvoralenčių spalvas, išdėstymą. Skardinių tvorų gamyboje ir montavime naudojame tik šiuolaikinę įrangą ir aukščiausios kokybės medžiagas. Taip mes galime užtikrinti ir garantuoti aukštą savo darbų atlikimo kokybę ir gaminio ilgaamžiškumą. Nes renkantis žemos kokybes gaminius, dažnai nėra pakankamas cinko kieki, o tai yra pagrindinė priežastis tvoros elementų ilgaamžiškumui, dilimui ir jautrumui korozijai.
Išskiriamos dvi pagrindinės skardinių tvorų rūšys: vertikali ir horizontali (dar vadinama „žaliuzi“). Pasirinkimas priklauso nuo šeimininko poreikių. Vertikalių tvoralenčių (štakietų) tvora reikalauja mažiausiai priežiūros, nes lietus geriau nuplauna nešvarumus nuo jos paviršiaus. Horizontalių tvoralenčių (štakietų) tvora suteikia daugiau privatumo ir uždarumo, bet norint išsaugoti jos estetinę išvaizdą, ją reikėtų kartą per metus nuplauti. Montuojant tvoralentės tiek vertikaliai, tiek horizontaliai, paprastai paliekami 2-5 cm tarpai tarp tvoralenčių. Uždaro tipo tvorai lenteles vertėtų montuoti šachmatine tvarka, iš abiejų pusių, bet paliekant tarpelius šviesos laidumui užtikrinti. Jei tvoralentės persidengia iš abiejų pusių, tvora tampa visiškai nepermatoma.
Statybos leidimas.
Jei statysite tvorą mieste arba jos aukštis bus didesnis nei 2 metrai, bus reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD). Jei statysite tvorą kultūros paveldo objekto teritorijoje, kultūros paveldo objekto apsaugos zonoje, kultūros paveldo vietovėje, valstybinio rezervato, gamtos paveldo objekto, valstybinio parko, draustinio ar biosferos rezervato buferinės apsaugos zonoje, „Natura 2000″ teritorijoje, kurortuose, Kuršių nerijoje bus reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD). Jei statysite tvorą magistralinio dujotiekio vietovėje arčiau 200 metrų nuo dujotiekio ašies bus reikalingas statybą leidžiantis dokumentas (SLD).
Kaimyno sutikimas.
Jei tvoros cokolis sudaro kliūtį ir trukdo paviršiniam vandeniui nuo gretimo žemės sklypo nutekėti reikalingas raštiškas kaimyno sutikimas, ar net lietaus nuvedimo sistema, ar kitoks civilinės teisės tvarka susitarimas su kaimynu. Jei tvora rengiama ant atraminės sienutės ir sienutės aukštis didesnis nei atstumas iki kaimyno sklypo nuo jos reikalingas kaimyno rašytinis sutikimas. Jei tvora statoma arčiau nei 1 m iki sklypo ribos ir neišlaikomi insoliacijos reikalavimai (šviesos pralaidumas šiaurinėje pusėje – ne mažiau 50 proc., šviesos pralaidumas rytų arba vakarų pusėje – ne mažiau 25 proc.)reikalingas kaimyno rašytinis sutikimas.
Įžeminimas.
„Elektros tinklų apsaugos taisyklės” nurodo, kad elektros tinklų apsaugos zonoje draudžiama įrengti metalines tvoras be raštiško tuos tinklus eksploatuojančių asmenų sutikimo. Elektros tinklų apsaugos zona nuo kraštinių elektros laidų: 2 metrai – iki 1000 V elektros oro linijoms; 10 metrų – 6 ir 10 kV elektros oro linijoms; 15 metrų – 35 kV elektros oro linijoms. Jei įtampa aukštesnė nei 1000 V, abiejose linijos pusėse 15-20 metrų atstumu tvoroje reikia įrengti 0,25 m oro tarpus. Iki 1000 V tvoros linijos sankirtą būtina įžeminti ne didesne kaip 30 Omų varža. Įžeminimo darbus turi atlikti kvalifikuotas specialistas.
Tvora yra labai svarbus kraštovaizdžio architektūros komponentas. Tinkamai parinkta ji gali sujungti į visumą pastatą, tvorą, medžiagiškumą. Paskutiniu metu viena populiariausių aptvėrimo rūšių tampa skardinės tvoros. Ir ne be pagrindo. Tai viena geriausių alternatyvų medinėms tvoroms, kurios reikalauja pakankamai daug priežiūros, jas nuolat tenka dažyti. Tinkamai parinkus spalvą, vizualiai tokių tvorų paviršių sunku atskirti nuo medienos. Skardinės tvoros suteikia pakankamai daug privatumo, ir tai suteikia joms pranašumą prieš metalinių strypų tvoras, kurios būna beveik permatomos. Skardinės tvoros permatomumą ir tankumą kiekvienas gali pasirinkti pagal savo poreikius. Tinkamai įkomponuota ir parinkta modernaus dizaino šiuolaikiška skardinė tvora sukurs puikų estetinį vaizdą, nereikalaus daug priežiūros, bus ilgaamžė. Tokio tipo tvoros minimalus tarnavimo laikas 20 metų, bet tinkamai įrengta gali stovėti ir iki 50 metų. Jos ypač tinka tiems, kas nenori ar negali per daug laiko skirti aplinkos priežiūrai.
Ilgas tarnavimo laikas. Vidutinis gaminių tarnavimo laikas viršija 20 metų.
Atsparumas drėgmei, temperatūroms pokyčiams, korozijai.
Nereikia priežiūros. Nešvarumai nuo paviršiaus nuplaunami vandens slėgiu iš žarnos, o vertikaliojo montavimo tvoras gerai nuplauna ir stiprus lietus.
Tvoros nebereikia dažyti, tvoralentės būna nudažytos jau gamykloje. Didelis saulei atsparių (neblunkančių) spalvų pasirinkimas. Graži išvaizda.
Patvarumas, atsparumas mechaniniams pažeidimams. Kaina nesisikiria nuo medinių analogų.
Gerai praleidžia šviesą ir tuo pačiu užtikrina privatumą.
Nereikalauja remonto.
Tvoralentės. Skardinės tvoros paprastai montuojamos iš skardinių štakietų (tvoralenčių). Štakietai dažniausiai gaminami iš antikorozinėmis medžiagomis padengtų cinkuotos skardos lakštų. Gamybai naudojamos skardos storis svyruoja nuo 0,4 iki 0,55 mm. Optimalus skardos storis būtų 0,5 mm, esant segmento tarp stulpų ilgiui 2 metrai. Dažniausiai tokios tvoros tveriamos iš 0,45-0,48 mm storio cinkuotų skardos štakietų iš abiejų pusių padengtų poliesterio danga. Naudojant storesnę skardą didėja tvoros kaina. Pagal skerspjūvio formą štakietai dažniausiais skirstomi į stačiakampio profilio, M-formos profilio ir užapvalintus.
Stačiakampio štakieto profilis primena apversta U raide stačiais kampais. Tai pigiausias profilio variantas. M-formos skersinio profilio štakietai tvirčiausi ir standžiausi. Jie turi daugiau standumo briaunų, dėl to tvora taip neišlinksta veikiama apkrovos. Užapvalinti štakietai brangesni, o jų standumui užtikrinti gamintojas turi formuoti papildomus griovelius elemento skerspjūvyje. Kuo daugiau tvoralentėje briaunų, tuo ji standesnė. Modernūs štakietų skerspjūviai turi 6, 12 ir net 16 briaunų. Dažniausiai naudojamų skardinių tvoralenčių ilgis 0,5 – 3 metrai, plotis 8-12 cm. Jei numatoma rengti akliną tvorą dėstant tvoralentes iš abiejų pusių, rekomenduojama naudoti M-profilio štakietus su užvalcuotais kraštais.
Metalo padengimas lemia tvoros ilgaamžiškumą. Kaip jau minėta plačiausiai naudojamas karštas cinkavimas. Toliau tvoros ilgaamžiškumas priklauso nuo jos dažymui panaudotos dangos. Dažniausiai naudojami padengimo būdai: polimerinis ir miltelinis. Polimerinė danga. Patikima danga, dengiama gamykloje naudojant specializuotą įrangą. Laikantis technologinių reikalavimų gamyboje medžiaga puikiai atlaiko temperatūrų svyravimus ir mechanines apkrovas. Nerūdija, net pažeidus paviršių, ilgas tarnavimo laikas. Priklausomai nuo gamintojo išsilaiko nuo 10 iki 20 metų. Labai didelis atspalvių pasirinkimas.
Miltelinis dažymas. Šiuo būdu nudažyti štakietai pigesni, bet dangos kokybė prastesnė. Paprastai nekeisdami estetinio vaizdo tarnauja iki 10 metų. Tai nėra didelė problema, nes tvora galima perdažyti pačiam, naudojant stogams skirtus dažais. Tačiau perkant galima pagalvoti ir nemokėti du kartus, o iškart rinktis tvoralentes su polimerine danga. Labai populiarios tampa tvoralentės padengtos medžio imitacija. Populiarūs atspalviai: riešuto, vyšnios, ąžuolo, drebulės, kedro. Ant gerai nudažytų gaminių, atskirti ar tvora medinė, ar metalinė įmanoma tik priėjus visiškai arti.
Tvoros konstrukcija susideda iš trijų pagrindinių komponentų: stulpelių, skersinių ir štakietų.
1. Stulpeliai. Gali būti plytiniai, betoniniai, apvalūs arba profiliuoti vamzdžiai. Rekomenduojama, kad stulpeliams naudojamo metalo storis būtų bent 3 mm. Dažniausiai naudojami stačiakampiai profiliai 60*60mm. Stulpelio skerspjūvis parenkamas atsižvelgiant į tvoros skerspjūvį, nes jis turi atlaikyti tvoros vėjo apkrovas.
2. Skersiniai. Dažnai naudojamas stačiakampio profilio vamzdis 20x40mm. Prie skersinių tvirtinasi štakietai (tvoralentės).
3. Tvirtinimo elementai. Savisriegiai stogo varžtai 5,5×19. Galima naudoti ir kitus tvirtinimo būdus. Stogo varžtų privalumas, kad gręžimo formos antgalis leidžia pritvirtinti negręžiant skylės prie iki 2,5 mm storio lakšto. Prisukant varžtą, ant jo esanti guma savaime vulkanizuojasi ir neleidžia į pragręžtą skylę patekti vandeniui. Greitas, patikimas ir patogus montavimas suktuvu, tačiau sąlyginai didesnė varžto kaina, nei kitų tvirtinimo variantų. Savisriegiai sraigtai PShS 4,2*16 arba 4,2*19. Pigesni už savisriegius varžtus, bet sudėtingesnis tvirtinimas. Kniedės 3,2*8 mm. Reikalauja įgūdžių ir reikia gręžti skyles.
Montavimo ypatybės Kad nebūtų pažeidžiamas tvoros skersinių metalas, rekomenduojama naudoti specialias tvirtinimo detales. Konkrečiu atveju geriau teirautis gamintojo rekomendacijų. Vengti virinimo darbų įrengiant tvoros vartus, nes virinimo vietose nudeginamas cinkas ir metalas tampa pažeidžiamas korozijos. Idealus variantas, kai sujungimo vietų kiaurymės cinku padengtos dar gamykloje.